18 października 2020
West Higland White Terrier

West highland white terrier to rasa zakwalifikowana przez FCI do grupy 3 terierów i sekcji 2 terierów małych. Pies ten, nazwany pieszczotliwie Westy, ma wesoły, nieco szelmowski charakter. Aktywny, zawsze chętny do zabawy mały piesek przywiązuje się do całej rodziny, jest serdeczny i przyjacielski. Mimo małej postury jest pewny siebie i odważny. Westy jest wyłącznie biały. Kolor czarny u tego psa nie istnieje, tak jak nie istnieje odmiana miniatura tej rasy. Historia tej rasy jest bardzo ciekawa.

Ponoć ten biały piesek został wyhodowany, aby myśliwy na polowaniu mógł go widzieć w zaroślach i nie zastrzelił przez pomyłkę.

Westy to psy, które silnie przywiązują się do swoich właścicieli.

Nie jest to typ piesków słuchających jednego pana, dzięki czemu sprawdzają się w kontaktach z całą rodziną.

Biały westie to pies radosny, pełny energii oraz przyjazny w stosunku do znanych sobie osób. Świetnie odnajduje się w relacjach z dziećmi oraz osobami dorosłymi.

Lubiące dzieci pieski o białym futrze (westy czy owczarek podhalański) wzbudzają zainteresowanie młodych miłośników czworonogów. Warto jednak pamiętać, że przyjazne usposobienie może niekiedy łączyć się z dużą upartością terriera. Dlatego westy poleca się raczej dla nieco starszych dzieci, które znają podstawowe zasady obchodzenia się z pupilem.

Omawiając charakter piesków, warto także zauważyć, że west highland white terrier czy czeski fousek chętnie pilnuje swojej rodziny. Nasz biały, odważny towarzysz będzie czujnie patrolował domu i głośno zaalarmuje o przybyciu nieproszonych gości. Szczeniaki tej rasy silnie przywiązują się do wszystkich członków rodziny, a w razie potrzeby nie zawahają się przed ich obroną. Niestety westy zdają się nie zwracać uwagi na swoje małe rozmiary i niekiedy prowokują konflikty ze znacznie większymi od siebie zwierzętami.

 

Opisując charakter westie, nie sposób pominąć ich umiejętności manipulatorskich. West highland white terrier to świetny obserwator, który szybko wyłapuje słabości swojego właściciela. Psy tej rasy zdają się zdawać sprawę ze swojej urody i nie zawahają się jej użyć. Rozczulające spojrzenia i niewinne miny często sprawiają, że westy otrzymują dodatkowe przysmaki czy kąski ze stołu.

Pies o czarnych oczach przypomina pluszową, niewinną maskotkę, jednak w rzeczywistości kryje dość silny i nieustępliwy charakter. Dorosły pies nie jest co prawda nadmiernie dominujący, jednak lubi dążyć do upatrzonego sobie celu. Charakterystyka pluszowej maskotki często okazuje się jedynie pozorem.

Ze względu na silny charakter, biały pies o wyglądzie pluszaka wymaga konsekwentnego szkolenia. Pozbawione odpowiedniej socjalizacji i wychowania westy, często okazują się uciążliwe w codziennych kontaktach. Dlatego nie jest to idealna rasa dla osób początkujących.

  1. pl
  2. en
  3. de
Magnum in Parvo Logotyp

Kontakt:

jstawarczyk@yahoo.com

+48 609 449 888